کنترل موجودی انبار

کنترل موجودی انبار، جریانی است که بر اساس ضمانت اقلام موجود در انبار یک سازمان و تحت تاثیر عواملی مانند زمان، مکان، کمیت، کیفیت و هزینه برای صنایعی مانند تولید، توزیع، فروش و مهندسی در اختیار مردم قرار می گیرد.

عوامل متعددی در مدیریت موجودی انبار مهم هستند که مهمترین آن ها مقدار و زمان سفارش می باشد. کنترل موجودی انبار اهداف خاصی دارد که عبارتند از ارزیابی و حفظ سطح موجودی از کالاهایی که هزینه های سیستم، سازمان یا کارخانه صنعتی را به حداقل برساند.

در این مقاله از سایت بسکو همراه باشید تا نکات مهمی در خصوص کنترل موجودی انبار و نحوه مدیریت آن را برای شما بیان کنیم.

دسته بندی کالاهای موجود در انبار

اجناس و کالاهای موجود در انبار اعم از موسسات تولیدی یا غیرتولیدی را می توان به چهار دسته به شرح زیر تقسيم نمود:

 1. مواد خام یا اوليه: این مواد برای توليد کالا استفاده ميشود.
 2. مواد و لوازم مصرفی: مواد و لوازم مصرفی به موادی اطلاق می شود که به طور غير مستقيم در توليد کالا دخالت دارد و در سازمان های تولیدی برای انجام خدمات جانبی مورد استفاده قرار داده مي شود. این مواد بر اثر مصرف از بين ميروند: مانند کاغذ و یا وسایل بسته بندی در سازمانهای تولیدی. 
 3. مواد و لوازم در جریان ساخت: به موادی که مقداری تغييرات در مواد اوليه آن داده شده ولی هنوز به صورت کامل ساخته نشده است، مواد و لوازم در جریان ساخت گویند.
 4. کالاهای ساخته شده: به کالاهایی گفته می شود که از نظر ساخت به مرحله تکمیلی رسیده و قابل عرضه به بازار باشد.

با انجام بررسی های متعدد به کمک گزارشات حاصل از فرایند کنترل موجودی انبار در موسسات و سازمانهای مختلف، خصوصا تولیدی و صنعتی، ملاحظه می شود که اکثر سرمایه های آنها را، مواد لازم و کالاهای مصرفی تشکیل می دهد و قسمت عمده سرمایه آنها مصرف تهيه اجناس و وسایل مذکور می گردد.

چرا مدیریت و موجودی انبار از اهمیت بالایی برای شرکت ها و سازمان ها برخوردار است؟

در بررسی موسسات و سازمانهای مختلف، خصوصا تولیدی و صنعتی، ملاحظه می شود که اکثر سرمایه های آنها را، مواد لازم و کالاهای مصرفی تشکیل می دهد و قسمت عمده سرمایه آنها مصرف تهيه اجناس و وسایل مذکور می گردد. 

اگر موجودی های جنسی یک موسسه، بيشتر از اندازه مورد احتياج باشد، قسمتی از سرمایه آن مؤسسه به حال رکود در می آید و اگر این موجودی كمتر از حد لزوم باشد در برنامه عملیاتی و خدماتی آنها وقفه حاصل می شود. 

در راستای جلوگیری از رکود سرمایه و یا ایجاد وقفه در اجرای وظایف سازمان و یا مؤسسه، لازم است روشي صحيح، اساسی و مقرون به صرفه در انجام خرید نگهداری و مصرف کالا به مورد اجرا گذارده شود؛ به عبارتی نیاز به اجرای شیوه های درست مدیریت موجودی انبار ضروری می باشد.

در سازمان های موفق و پيشرفته، وظایف مربوط به انبارداری و کنترل موجودی انبار در درجه اول اهمیت قرار دارد. 

7 دلیل اهمیت استفاده از نرم افزار انبارگردانی در شرکت ها برای کنترل موجودی انبار

بله استفاده از نرم افزار انبارگردانی با قابلیت کنترل موجودی انبار به صورت سریع و کاربردی، یکی از ضروری ترین نیاز های هر شرکت برای جلوگیری از هدررفت سرمایه می باشد.

اهمیت استفاده از برنامه های علمی و کاربرد آن در کنترل موجودی انبار، به خاطر نتایج زیر می باشد:

 •  مواد و کالا با حداقل قيمت تهيه و تدارک مي شود. 
 • از رکود سرمایه و کالا جلوگيری می شود. 
 • از توقف و کندی کار جلوگیری می شود. 
 • بررسی و کنترل موجودی ها، ميزان مصرف، تعيين نقطه سفارش و همچنين ميزان سفارش به سهولت امکان پذیر است. 
 • میزان ضایعات انبار تقلیل می یابد. 
 • حفظ و حراست و جلوگیری از سوء استفاده احتمالی امکان پذیر می باشد. 
 • اطلاعات و آمار لازم در اسرع وقت در اختيار مدیریت قرار داده می شود.

نتیجه گیری

با توجه به نكات مذکور تهيه تداركات كالا و ارائه خدمات مورد نياز با كيفيت مناسب و رعایت صرفه جویی و همچنين حفظ و حراست اموال و کالا و در دسترس قرار دادن سریع آنها از وظایف عمده کارپردازی و انبار است.

لذا با توجه به پیچیده بودن این وظیفه، ما به شما، استفاده از نرم افزار انبارگردانی بسکو را پیشنهاد می کنیم. این نرم افزار قادر است تمام نیازهای انبارداران محترم را برای مدیریت و کنترل موجودی انبار به سهولت برطرف کند. 

آموزش انبارگردانیکنترل موجودی انبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 3 =